Italian kielessä on neljä pääasiallista verbin modusta: indikatiivi, konjunktiivi, konditionaali ja imperatiivi.
Jokaisella niistä ilmaistaan erilaisia aikomuksia, toimia ja tiloja. Indikatiivi auttaa puhumaan tosiasioista, konjunktiivi — epäilyistä ja toiveista, konditionaali — hypoteettisista tilanteista, ja imperatiivi — käskyistä ja pyynnöistä.
Kyky taivuttaa verbit oikein jokaisessa näistä moduksista mahdollistaa monenlaisten ajatusten ja tunteiden helpon ilmaisemisen arkikeskusteluissa.
rimborsare : korvata, palauttaa (rahaa)
:
indicativo rimborsare. Indikatiivimuoto verbistä rimborsare
|
Tempo semplice
Presente rimborsare |
||
| io | rimborso |
🔊
|
| tu | rimborsi |
🔊
|
| lui/lei/Lei | rimborsa |
🔊
|
| noi | rimborsiamo |
🔊
|
| voi | rimborsate |
🔊
|
| loro | rimborsano |
🔊
|
|
Tempo semplice
Imperfetto rimborsare |
||
| io | rimborsavo |
🔊
|
| tu | rimborsavi |
🔊
|
| lui/lei/Lei | rimborsava |
🔊
|
| noi | rimborsavamo |
🔊
|
| voi | rimborsavate |
🔊
|
| loro | rimborsavano |
🔊
|
|
Tempo semplice
Futuro semplice rimborsare |
||
| io | rimborserò |
🔊
|
| tu | rimborserai |
🔊
|
| lui/lei/Lei | rimborserà |
🔊
|
| noi | rimborseremo |
🔊
|
| voi | rimborserete |
🔊
|
| loro | rimborseranno |
🔊
|
|
Tempo semplice
Passato remoto rimborsare |
||
| io | rimborsai |
🔊
|
| tu | rimborsasti |
🔊
|
| lui/lei/Lei | rimborsò |
🔊
|
| noi | rimborsammo |
🔊
|
| voi | rimborsaste |
🔊
|
| loro | rimborsarono |
🔊
|
|
Tempo composto
Futuro anteriore rimborsare |
||
| io | avrò rimborsato |
🔊
|
| tu | avrai rimborsato |
🔊
|
| lui/lei/Lei | avrà rimborsato |
🔊
|
| noi | avremo rimborsato |
🔊
|
| voi | avrete rimborsato |
🔊
|
| loro | avranno rimborsato |
🔊
|
|
Tempo composto
Passato prossimo rimborsare |
||
| io | ho rimborsato |
🔊
|
| tu | hai rimborsato |
🔊
|
| lui/lei/Lei | ha rimborsato |
🔊
|
| noi | abbiamo rimborsato |
🔊
|
| voi | avete rimborsato |
🔊
|
| loro | hanno rimborsato |
🔊
|
|
Tempo composto
Trapassato prossimo rimborsare |
||
| io | avevo rimborsato |
🔊
|
| tu | avevi rimborsato |
🔊
|
| lui/lei/Lei | aveva rimborsato |
🔊
|
| noi | avevamo rimborsato |
🔊
|
| voi | avevate rimborsato |
🔊
|
| loro | avevano rimborsato |
🔊
|
|
Tempo composto
Trapassato remoto rimborsare |
||
| io | ebbi rimborsato |
🔊
|
| tu | avesti rimborsato |
🔊
|
| lui/lei/Lei | ebbe rimborsato |
🔊
|
| noi | avemmo rimborsato |
🔊
|
| voi | aveste rimborsato |
🔊
|
| loro | ebbero rimborsato |
🔊
|
Yleistä tietoa italialaisten verbien indikatiivimuodosta (Indicativo)
Indikatiivi (Indicativo) on yksi italian kielen päämoduksista, jota käytetään ilmaisemaan toimia, tiloja tai tapahtumia, joita pidetään todellisina tai varmoina.
Sitä käytetään faktojen, päivittäisten rutiinien ja objektiivisten tilanteiden kuvaamiseen.
Esimerkiksi lauseet kuten "Io vado al mercato" tai "Loro studiano per l'esame", havainnollistavat indikatiivin käyttöä konkreettisen tiedon ilmaisemiseen.
Tätä modusta voidaan taivuttaa eri aikamuodoissa, kuten preesensissä, imperfektissä ja futuurissa, mikä mahdollistaa toiminnan ajankohdan tarkan ilmaisemisen. Indikatiivin ymmärtäminen on tärkeää tehokkaassa kommunikoinnissa ja italian kielen vivahteiden ymmärtämisessä.
congiuntivo rimborsare. Potentiaalimuoto verbistä rimborsare
|
Tempo semplice
Congiuntivo presente rimborsare |
||
| io | rimborsi |
🔊
|
| tu | rimborsi |
🔊
|
| lui/lei/Lei | rimborsi |
🔊
|
| noi | rimborsiamo |
🔊
|
| voi | rimborsiate |
🔊
|
| loro | rimborsino |
🔊
|
|
Tempo semplice
Congiuntivo imperfetto rimborsare |
||
| io | rimborsassi |
🔊
|
| tu | rimborsassi |
🔊
|
| lui/lei/Lei | rimborsasse |
🔊
|
| noi | rimborsassimo |
🔊
|
| voi | rimborsaste |
🔊
|
| loro | rimborsassero |
🔊
|
|
Tempo composto
Congiuntivo passato rimborsare |
||
| io | abbia rimborsato |
🔊
|
| tu | abbia rimborsato |
🔊
|
| lui/lei/Lei | abbia rimborsato |
🔊
|
| noi | abbiamo rimborsato |
🔊
|
| voi | abbiate rimborsato |
🔊
|
| loro | abbiano rimborsato |
🔊
|
|
Tempo composto
Congiuntivo trapassato rimborsare |
||
| io | avessi rimborsato |
🔊
|
| tu | avessi rimborsato |
🔊
|
| lui/lei/Lei | avesse rimborsato |
🔊
|
| noi | avessimo rimborsato |
🔊
|
| voi | aveste rimborsato |
🔊
|
| loro | avessero rimborsato |
🔊
|
Yleistä tietoa italialaisten verbien subjunktiivimuodosta (Congiuntivo)
Konjunktiivi (Congiuntivo) on yksi italian kielen päämoduksista, jota käytetään epävarmuuden, toiveiden, tunteiden ja hypoteettisten tilanteiden ilmaisemiseen.
Sitä käytetään, kun puhutaan toimista, jotka eivät ole varmoja tai todellisia, kuten epäilyksissä tai mahdollisuuksissa.
Esimerkiksi lauseet kuten "Spero che tu venga" tai "Se avessi tempo, partirei", havainnollistavat konjunktiivin käyttöä sieluntilojen tai olosuhteista riippuvien tapahtumien ilmaisemiseen.
Tätä modusta voidaan käyttää eri aikamuodoissa, kuten preesensissä ja imperfektissä, ja se on tärkeä sävyjen ilmaisemisessa ja monimutkaisten ajatusten esittämisessä italian kielessä.
condizionale rimborsare. Konditionaalimuoto verbistä rimborsare
|
Tempo semplice
Condizionale presente rimborsare |
||
| io | rimborserei |
🔊
|
| tu | rimborseresti |
🔊
|
| lui/lei/Lei | rimborserebbe |
🔊
|
| noi | rimborseremmo |
🔊
|
| voi | rimborsereste |
🔊
|
| loro | rimborserebbero |
🔊
|
|
Tempo composto
Condizionale passato rimborsare |
||
| io | avrei rimborsato |
🔊
|
| tu | avresti rimborsato |
🔊
|
| lui/lei/Lei | avrebbe rimborsato |
🔊
|
| noi | avremmo rimborsato |
🔊
|
| voi | avreste rimborsato |
🔊
|
| loro | avrebbero rimborsato |
🔊
|
Yleistä tietoa italialaisten verbien konditionaalimuodosta (Condizionale)
Konditionaali (Condizionale) on yksi italian kielen päämoduksista, jota käytetään ilmaisemaan toimia tai tiloja, jotka riippuvat tietyistä olosuhteista.
Sitä käytetään usein toiveiden, pyyntöjen tai hypoteettisten tilanteiden muotoiluun, jotka eivät ole varmoja.
Esimerkiksi lauseet kuten "Vorrei un caffè" tai "Se avessi più tempo, viaggerei di più", havainnollistavat, miten konditionaalia käytetään tilanteiden ilmaisemiseen, jotka riippuvat tietyistä olosuhteista.
Tätä modusta voidaan käyttää eri aikamuodoissa, kuten preesensissä ja imperfektissä, ja se on tärkeä selkeässä kommunikoinnissa ja monimutkaisten ajatusten ilmaisemisessa italian kielessä.
imperativo rimborsare. Imperatiivimuoto verbistä rimborsare
Imperativo rimborsare |
||
| tu | rimborsa |
🔊
|
| noi | rimborsiamo |
🔊
|
| voi | rimborsate |
🔊
|
Congiuntivo rimborsare |
||
| Lei | rimborsi |
🔊
|
| Che lui/lei | rimborsi |
🔊
|
| Che loro | rimborsino |
🔊
|
Yleistä tietoa italialaisten verbien käskymuodosta (Imperativo)
Imperatiivi (Imperativo) on tärkeä moduksi italian kielessä, jota käytetään käskyjen, ohjeiden tai neuvojen antamiseen. Se muodostetaan yksikön toisen persoonan, monikon toisen persoonan ja monikon ensimmäisen persoonan mukaan.
Esimerkiksi lauseet kuten "Fai attenzione!" tai "Parlate lentamente!" näyttävät, kuinka imperatiivia voidaan käyttää suorassa ja selkeässä kommunikoinnissa. Myös lause "Andiamo!" kutsuna tehdä jotain yhdessä on esimerkki imperatiivin käytöstä.
On kuitenkin tärkeää huomata, että imperatiivilla ei ole muotoja kolmannessa persoonassa yksikössä ja monikossa. Näissä tapauksissa käytetään konjunktiivia (Congiuntivo), joka ilmenee toiveiden tai suositusten ilmaisemiseksi pehmeämmällä tavalla. Tämä ominaisuus tekee italian kielestä ainutlaatuisen, koska konjunktiivi lisää keskusteluihin kohteliaisuuden ja hienostuneisuuden sävyn.
Imperatiivin ymmärtäminen ja sen oikea käyttö on avain tehokkaaseen kommunikointiin ja ystävällisen sävyn ylläpitämiseen arkipäivän vuorovaikutuksissa.
Tässä syy siihen, miksi on niin tärkeää käyttää ilmaista taivutusharjoittelijamme italian kielen opiskelussa!
Verbin taivutus on yksi italian kielen vaikeimmista osista, ja sen hallitsemiseksi tarvitaan jatkuvaa harjoittelua.
Ilmaisen interaktiivisen työkalumme avulla voit harjoitella jännittävässä ja henkilökohtaisessa muodossa, työskennellen yleisimpien verbien kanssa sekä vaikeampien verbien kanssa. Harjoittelijaamme käytettäessä voit parantaa tarkkuuttasi ja nopeuttasi, tehden puheestasi itsevarmempaa.
Riippumatta tasostasi, taivutusharjoittelijamme auttaa sinua edistymään italian kielen opiskelussa!
AF
BE
BG
CA
CS
DA
DE
EL
EN
ES
ET
FA
FI
FR
HR
HU
IT
JA
KA
KK
KO
LT
LV
NB
NL
PL
PT
RO
RU
SK
SL
SR
SV
TA
TH
TR
UK
UR
ZH