🔍
    sense 2v
    sense 1v
    U talijanskom jeziku postoje četiri glavna načina glagola: indikativ, konjunktiv, kondicional i imperativ. Svaki od tih načina koristi se za izražavanje različitih namjera, radnji ili stanja.
    Indikativ govori o činjenicama, konjunktiv o sumnjama i željama, kondicional o hipotetskim situacijama, a imperativ za zapovijedi i molbe.
    Ispravno slaganje glagola u tim načinima omogućuje vam lako izražavanje različitih misli i emocija u svakodnevnom razgovoru.
    Sono stati immunizzati contro la malattia. (Dante Alighieri, Divina Commedia)
    immunizzare :
    im|mu|niz||re : (accento grave)

    indicativo immunizzare. Glagolski način indikativ za immunizzare


    Tempo semplice

    immunizzare presente

    io immunizzo
    🔊
    tu immunizzi
    🔊
    lui/lei/Lei immunizza
    🔊
    noi immunizziamo
    🔊
    voi immunizzate
    🔊
    loro immunizzano
    🔊
    Tempo semplice

    immunizzare imperfetto

    io immunizzavo
    🔊
    tu immunizzavi
    🔊
    lui/lei/Lei immunizzava
    🔊
    noi immunizzavamo
    🔊
    voi immunizzavate
    🔊
    loro immunizzavano
    🔊

    Tempo semplice

    immunizzare futuro semplice

    io immunizzerò
    🔊
    tu immunizzerai
    🔊
    lui/lei/Lei immunizzerà
    🔊
    noi immunizzeremo
    🔊
    voi immunizzerete
    🔊
    loro immunizzeranno
    🔊
    Tempo semplice

    immunizzare passato remoto

    io immunizzai
    🔊
    tu immunizzasti
    🔊
    lui/lei/Lei immunizzò
    🔊
    noi immunizzammo
    🔊
    voi immunizzaste
    🔊
    loro immunizzarono
    🔊

    Tempo composto

    immunizzare futuro anteriore

    io avrò immunizzato
    🔊
    tu avrai immunizzato
    🔊
    lui/lei/Lei avrà immunizzato
    🔊
    noi avremo immunizzato
    🔊
    voi avrete immunizzato
    🔊
    loro avranno immunizzato
    🔊
    Tempo composto

    immunizzare passato prossimo

    io ho immunizzato
    🔊
    tu hai immunizzato
    🔊
    lui/lei/Lei ha immunizzato
    🔊
    noi abbiamo immunizzato
    🔊
    voi avete immunizzato
    🔊
    loro hanno immunizzato
    🔊

    Tempo composto

    immunizzare trapassato prossimo

    io avevo immunizzato
    🔊
    tu avevi immunizzato
    🔊
    lui/lei/Lei aveva immunizzato
    🔊
    noi avevamo immunizzato
    🔊
    voi avevate immunizzato
    🔊
    loro avevano immunizzato
    🔊
    Tempo composto

    immunizzare trapassato remoto

    io ebbi immunizzato
    🔊
    tu avesti immunizzato
    🔊
    lui/lei/Lei ebbe immunizzato
    🔊
    noi avemmo immunizzato
    🔊
    voi aveste immunizzato
    🔊
    loro ebbero immunizzato
    🔊

    Opće informacije o indikativu (Indicativo) talijanskih glagola

    Indikativ (Indicativo) jedan je od temeljnih glagolskih načina u talijanskom jeziku. Koristi se za izražavanje radnji, stanja ili događaja koji se smatraju stvarnima ili sigurnima. Njime se opisuju činjenice, svakodnevne rutine i objektivne situacije.
    Primjerice, rečenice poput "Io vado al mercato" ili "Loro studiano per l'esame" pokazuju kako se indikativ koristi za prenošenje konkretnih informacija.
    Ovaj glagolski način može se konjugirati u različitim vremenima – sadašnjem, prošlom i budućem – što omogućuje precizno smještanje radnji u vremenu. Razumijevanje indikativa ključno je za učinkovitu komunikaciju i razumijevanje nijansi talijanskog jezika.

    congiuntivo immunizzare. Glagolski način konjunktiv za immunizzare


    Tempo semplice

    immunizzare congiuntivo presente

    io immunizzi
    🔊
    tu immunizzi
    🔊
    lui/lei/Lei immunizzi
    🔊
    noi immunizziamo
    🔊
    voi immunizziate
    🔊
    loro immunizzino
    🔊
    Tempo semplice

    immunizzare congiuntivo imperfetto

    io immunizzassi
    🔊
    tu immunizzassi
    🔊
    lui/lei/Lei immunizzasse
    🔊
    noi immunizzassimo
    🔊
    voi immunizzaste
    🔊
    loro immunizzassero
    🔊

    Tempo composto

    immunizzare congiuntivo passato

    io abbia immunizzato
    🔊
    tu abbia immunizzato
    🔊
    lui/lei/Lei abbia immunizzato
    🔊
    noi abbiamo immunizzato
    🔊
    voi abbiate immunizzato
    🔊
    loro abbiano immunizzato
    🔊
    Tempo composto

    immunizzare congiuntivo trapassato

    io avessi immunizzato
    🔊
    tu avessi immunizzato
    🔊
    lui/lei/Lei avesse immunizzato
    🔊
    noi avessimo immunizzato
    🔊
    voi aveste immunizzato
    🔊
    loro avessero immunizzato
    🔊

    Opće informacije o konjunktivu (Congiuntivo) talijanskih glagola

    Konjunktiv (Congiuntivo) je osnovno glagolsko raspoloženje u talijanskom jeziku, koje se koristi za izražavanje nesigurnosti, želja, emocija i hipotetskih situacija. Koristi se kada se govori o radnjama koje nisu sigurne ili stvarne, kao što su slučajevi sumnje ili mogućnosti.
    Na primjer, rečenice poput "Spero che tu venga" ili "Se avessi tempo, partirei" ilustriraju upotrebu konjunktiva za izražavanje stanja duha ili događaja koji ovise o određenim uvjetima.
    Ovo raspoloženje može se pojaviti u različitim vremenima, poput sadašnjeg i prošlog, te je ključno za nijansiranu komunikaciju i izražavanje složenih misli u talijanskom jeziku.

    condizionale immunizzare. Glagolski kondicional za immunizzare


    Tempo semplice

    immunizzare condizionale presente

    io immunizzerei
    🔊
    tu immunizzeresti
    🔊
    lui/lei/Lei immunizzerebbe
    🔊
    noi immunizzeremmo
    🔊
    voi immunizzereste
    🔊
    loro immunizzerebbero
    🔊
    Tempo composto

    immunizzare condizionale passato

    io avrei immunizzato
    🔊
    tu avresti immunizzato
    🔊
    lui/lei/Lei avrebbe immunizzato
    🔊
    noi avremmo immunizzato
    🔊
    voi avreste immunizzato
    🔊
    loro avrebbero immunizzato
    🔊

    Opće informacije o kondicionalu (Condizionale) talijanskih glagola

    Kondicional (Condizionale) je osnovno glagolsko vrijeme u talijanskom jeziku koje se koristi za izražavanje radnji ili stanja koja ovise o određenim uvjetima. Često se upotrebljava za izražavanje želja, molbi ili hipotetskih situacija koje nisu sigurne.
    Primjeri poput „Vorrei un caffè“ ili „Se avessi più tempo, viaggerei di più“ pokazuju kako se kondicional koristi za izražavanje situacija ovisnih o određenim okolnostima.
    Ovo glagolsko vrijeme može se konjugirati u sadašnjem i prošlom vremenu te je ključno za jasnu komunikaciju i izražavanje složenih misli u talijanskom jeziku.

    imperativo immunizzare. Imperativ glagola immunizzare


    immunizzare imperativo

    tu immunizza
    🔊
    noi immunizziamo
    🔊
    voi immunizzate
    🔊

    immunizzare congiuntivo esortativo

    Lei immunizzi
    🔊
    Che lui/lei immunizzi
    🔊
    Che loro immunizzino
    🔊

    Opće informacije o imperativu (Imperativo) talijanskih glagola

    Imperativ (Imperativo) je važan glagolski način u talijanskom jeziku, koji se koristi za davanje naredbi, uputa ili savjeta. Tvori se za drugo lice jednine, drugo lice množine i prvo lice množine.
    Na primjer, rečenice poput „Fai attenzione!“ ili „Parlate lentamente!“ pokazuju kako se imperativ koristi za izravnu i jasnu komunikaciju. Izraz „Andiamo!“, kojim se poziva na zajedničko djelovanje, također je primjer imperativa.
    Međutim, važno je napomenuti da imperativ nema oblike za treće lice jednine i množine. U tim se slučajevima koristi konjunktiv (Congiuntivo) za izražavanje želja ili preporuka na blaži način. Ova posebnost čini talijanski jezik jedinstvenim, jer konjunktiv dodaje notu pristojnosti i nježnosti u razgovoru.
    Poznavanje imperativa i njegov pravilni oblik ključni su za učinkovitu komunikaciju i održavanje prijateljskog tona u svakodnevnim razgovorima.

    Evo zašto je važno koristiti naš trener konjugacije za učenje talijanskog!

    Konjugacija glagola jedan je od najzahtjevnijih dijelova talijanskog jezika, a za njezino savladavanje potrebna je redovita praksa.
    Uz naš interaktivni alat možeš vježbati na zabavan i personaliziran način, obrađujući najčešće korištene, ali i zahtjevnije glagole. Naš trener ti pomaže poboljšati točnost i brzinu, čineći tvoju komunikaciju tečnijom.
    Bez obzira jesi li početnik ili napredni korisnik, naš trener konjugacije pomoći će ti da podigneš svoje jezične vještine na višu razinu!